E-Posta Bültenimiz Yayınlarımızla ilgili gelişmeleri takip etmek için lütfen E-Posta Bültenimize üye olunuz.
Bilim - Felsefe - Politika /
Çevirmen Sami Oğuz
ISBN 978-975-6790-39-3
Sayfa Sayısı 180
Boyut 13 x 19,5
Baskı 1. BASKI - Tükendi - Liste Dışı
Fiyatı 18 TL
PDF PDF Önizleme
SERMAYE İMPARATORLUĞU
Empire of Capital
Ellen Meiksins Wood

E. M. Wood'un daha önce yayımladığımız “Kapitalizmin Kökeni: geniş bir bakış” adlı kitabının ardından şimdi de bu kitapla sıkı bir tamamlayıcılık ilişkisi taşıyan "Sermaye İmparatorluğu"nun Türkçesini sunuyoruz.
 
“Geçmişi bilmeyen bugünü eşsiz sanır!” sözü, tamda hem kapitalist emperyalizmin hem de ulus devletlerin yerini “küreselleşme” ile tanımlanabilecek yeni bir sürecin aldığı tezinin savunucuları için geçerlidir. Küreselleşme savunucularına göre, emperyalizmin ve ulus devletin yerini, her yerde ve hiçbir yerde olan devletsiz bir 'egemenlik' biçimi almaktadır. Günümüzde çağı yakalamanın simgesi haline gelen yaygın ve dahi egemen olan küreselleşme tezinin savunucularına göre emperyalizmin varlığı konusunda hâlâ ısrar edenler eskiyi savunan dinozorlardır. Kapitalizmin doğuşundan bu yana değişiklikler geçirmediğini iddia etmek mümkün değildir, ancak küreselleşmecilerde görülen tipik bir hastalıktan bahsedilebilir: Tarihsel perspektiften yoksunluk. Wood'a göre, devlet, özellikle küresel biçimi içindeki sermayeye eskiden hiç olmadığı kadar gereklidir. Küreselleşmenin siyasal biçimi küresel bir devlet değil, birçok devletten oluşan küresel bir sistemdir ve yeni emperyalizm kendi özel biçimini sermayenin yayılmacı ekonomik gücü ve onu yaşatan ekonomi-dışı (şiddet/zor) güç arasındaki ilişkiden almaktadır.
 
'Sermaye İmparatorluğu' geçmişten bu yana var olan çeşitli unsurları yeniymiş gibi algılayan, ya da yaşadığımız süreçte ortaya çıkan yeni gelişmeleri eşsiz gelişmeler olarak gören ve gerçekten de yeni olan değişmeleri abartarak niteliksel anlamlar yükleyen “tarihsel perspektif yoksunluğu”na cevap niteliği taşıyan bir kitap.
 
“Tarihsel perspektif yoksunluğu”nun bizi kapitalist imparatorluğa karşı direnişte güçsüz bıraktığını ısrarla vurgulayan 'Sermaye İmparatorluğu', hem şu ânki siyasal duruma bir cevap hem de kapitalist emperyalizmi yönlendiren unsurlar hakkında analitik/tarihsel bir araştırma.


Anasayfa | Hakkımızda | Yazarlar | Haberler | Galeri | İletişim |
Epos Yayınları Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Site Kullanım Şartları | Gizlilik | Hizmet Sözleşmesi | Garanti Şartları