E-Posta Bültenimiz Yayınlarımızla ilgili gelişmeleri takip etmek için lütfen E-Posta Bültenimize üye olunuz.
Tarih / İnceleme - Araştırma / Sendika /
ISBN 978-975-6790-53-3
Sayfa Sayısı 672
Boyut 13 x 19,5
Baskı 1. BASKI
PDF PDF Önizleme
DİSK TARİHİ: Efsane mi Gerçek mi? (1967 - 1980)
DİSK TARİHİ: Efsane mi Gerçek mi? (1967 - 1980)
Canan Koç, Yıldırım Koç

Türkiye sendikal hareketi DİSK adı telaffuz edilmeden açıklanamaz. DİSK hem solun hem de sağın tarihi açısından önemli bir yer işgâl etmektedir. Sol açısından epeyce nedenden dolayı eleştirilebilir ve de savunulabilir olan DİSK, sağ açısından sadece “muhafelet kâbiliyeti”nin konumlanışına göre değerlendirilmektedir.
 
Kuruluşunu Türkiye'nin artık sıradanlaşan olağanüstü dönemlerinin birinde 1967'de gerçekleştiren DİSK, 1971 askerî darbesine gelindiğinde parlamentodaki bütün partilere rağmen artık ayakları üstünde durabiliyordu. Konumlanışı ve tutumları hem solun önemli akımları hem de sağ tarafından şiddetle eleştirildi. 12 Eylül 1980 askerî darbesinde ya da “o meşum yüzleşme ânında artık bir varlık olarak mevcuttu”.
 
Türkiye'deki “yaşamın tüm karmaşıklığı DİSK'in tarihine yansımıştır”. Peki mutlak fiilî biçimlenmişliği itibariyle DİSK'in sendikal ya da siyasal çerçevede işgâl ettiği yer neydi? Bu kitap “yargılamadan; övmeden, suçlamadan DİSK'in işgâl ettiği sendikal ya da siyasal alandaki 'ne oldu?', 'niçin ve nasıl oldu?'" sorularına cevap aramaktadır.
 
1967'deki kuruluşundan itibaren Türkiye'nin standart devlet-gelenekçi darbecileriyle ve yine standart devlet-gelenekçi muhafazakârları dışında “üçüncü bir alan” mı açılmıştı DİSK'le?
 
DİSK, devletlûlarla-muhafazakârların zafer yürüyüşleri altında ezilmiş olan “sınıfın, halkın”, saklı duran muhalefet etme potansiyelini açığa mı çıkarmıştı? Yoksa kendi yürüyüşüyle ve kendi başına yarattığı dalgayla yeni bir muhalefet cephesi mi açmıştı?
 
Yapılırken de yazılırken de Türkiye işçi sınıfının yakın tarihinde etkin var oluş göstermiş Canan ve Yıldırım Koç'un ortak emeğiyle ortaya konan bu çalışma, DİSK'in efsaneyle gerçek arasındaki belgeli tarihini anlatıyor.


Anasayfa | Hakkımızda | Yazarlar | Haberler | Galeri | İletişim |
Epos Yayınları Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Site Kullanım Şartları | Gizlilik | Hizmet Sözleşmesi | Garanti Şartları